Jaki związek z Ustawą o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych ma compliance?
Nasi eksperci compliance przygotowali infografiki, które pomogą firmom w szybkim zdiagnozowaniu wpływu ustawy na ich działanie.
Dzisiejsza infografika zamieszczona poniżej wyjaśnia czym jest compliance. Mimo, tego iż coraz częściej słyszymy o compliance, zarządzaniu ryzykiem compliance czy zarządzaniu zgodnością, pojęcia te są w powszechnej świadomości są dosyć mgliste. Jako specjaliści compliance rozwiewamy Państwa wątpliwości i w przystępny sposób wyjaśniamy czym compliance jest.
Nie ulega wątpliwości, że współczesne firmy działają w bardzo niestabilnej sytuacji prawnej i regulacyjnej, a dążąc do osiągnięcia celów biznesowych, zapominają o śledzeniu nie tylko zmian w prawie, ale także, a może przede wszystkim, zmian standardów rynkowych, trendów w branży, wymagań organów nadzorczych, stowarzyszeń czy izb branżowych. To one narzucają właściwy sposób postępowania, podejścia do klienta, ochrony jego praw i interesów. Nie zawsze w tej materii wystarczające jest działanie zgodne jedynie z przepisami prawa, choć jest to podstawą prowadzenia działalności gospodarczej w każdej branży i w każdym obszarze biznesowym, to dopiero uczciwe traktowanie klientów i kontrahentów przynosi długofalowe korzyści i stanowi o renomie firmy.
Czym jest compliance?
Compliance to obowiązujący w firmie zbiór zasad postępowania mający na celu zapewnienie zgodności działania firmy z prawem, jej wewnętrznymi regulacjami oraz wartościami.
Skąd pochodzi compliance?
Compliance powstało na tzw. rynkach regulowanych, czyli w branżach, w których działanie wymaga uzyskiwania szczególnych zezwoleń i które z tego powodu są nadzorowane przez powołane do tego instytucje państwowe. Jako przykład można wskazać sektor bankowy, farmaceutyczny czy energetyczny.
Compliance pomaga?
Tak compliance czyli zasady postępowania w firmie mają ją chronić np. przed korupcją. Jak bowiem nazwać przyjęcie korzyści majątkowej przez pracownika firmy w zamian za przekonanie zarządu do wskazanego kontraktu? Osoby odpowiedzialne za zakupy i zamówienia w firmie często spotykają się z różnymi formami gratyfikacji, czy prezentów a compliance pomaga poprzez wyznaczenia odpowiednich granic co wolno, a czego kierownictwo firmy akceptować nie będzie. W przeciwnym razie nigdy nie dowiemy się, czy nasz kontrahent i dostawca ma rzeczywiście dla nas korzystną ofertę, czy oferta ta jest jedynie korzystną dla naszego pracownika odpowiedzialnego za zakupy…
Compliance to także zapobieganie ujawnianiu tajemnicy przedsiębiorstwa. Chronimy informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, jednak nie wiele to da, jeśli nie stworzymy zasad dostępu do danych, nośników informacji, systemów informatycznych z jednej strony, a z drugiej nie będziemy ich przestrzegać i kontrolować, czy zasady te są przez pracowników przestrzegane.
Powszechną praktyką jest także weryfikacja kontrahentów (nie tylko z uwagi na przepisy podatkowe, o czym można posłuchać tutaj) to także element systemu compliance. Takie sprawdzenie kontrahneta może uchronić firmę nie tylko przed bezpośrednią stratą finansową (jeśli okaże się np., że kontrahent widnieje jako dłużnik w wywiadowniach gospodarczych) ale może uchronić reputację naszej firmy, jeśli reputacja potencjalnego kontrahenta budzi wątpliwości.
Brak compliance to także konsekwencje karne wynikające wprost z Ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, które szczegółowo przedstawimy w kolejnej infografice.
Po więcej wiedzy zapraszamy na szczególne szkolenie:
„Odpowiedzialność członków zarządu”, które odbędzie się już 12 września 2019r, szczegóły tutaj.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani naszą ofertą compliance zapraszamy do składania zapytań: biuro@justcomply.pl