W 1999 r. Komisja Europejska utworzyła niezależny Europejski Urząd ds. Zwalczana Nadużyć Finansowych (OLAF, fr. L’Office européen de lutte antifraude), którego celem jest prowadzenie dochodzeń w sprawach nadużyć na szkodę budżetu UE, korupcji oraz poważnych uchybień wewnątrz instytucji europejskich, a także opracowywanie polityki zwalczania nadużyć finansowych na potrzeby Komisji Europejskiej.
OLAF jest jedynym organem UE uprawnionym do wykrywania nadużyć związanych z wykorzystaniem funduszy UE, prowadzenia dochodzeń w tej sprawie i eliminowania tych nadużyć. Na podstawie zgromadzonej wiedzy i doświadczenia OLAF pomaga również organom odpowiedzialnym za zarządzanie funduszami Unii Europejskiej – wewnątrz oraz poza jej granicami – rozpoznawać rodzaje nadużyć finansowych, tendencje, zagrożenia i ryzyka, a także chronić jej interesy finansowe zapobiegając różnego rodzaju oszustwom.
W latach 2010–2017 OLAF:
Nowa instytucja ?
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis, odpowiedzialny za euro i dialog społeczny oraz komisarze ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci Věra Jourová, proponują utworzenie nowego organu przeciwdziałającego korupcji i praniu brudnych pieniędzy.
Powyższa
inicjatywa ma być spowodowana coraz większą ilością przypadków podejrzanych przepływów
finansowych – wg szacunków Europolu, około 1% europejskiego majątku jest
wykorzystywany w ramach podejrzanej działalności finansowej. Kwestia prania
pieniędzy
w przypadku samych tylko banków dotyczyć ma np. Deutsche Banku, holenderskiego
ING czy litewskiego ABLV. Zdaniem Komisji, przypadki te świadczą o konieczności
powołania specjalnego organu ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Komisja zauważa, że obecność podejrzanych finansów w Europie jest wynikiem działalności nie tylko sektora finansowego, ale też innych branż, np. sektora sportowego, który ze względu na złożoną organizację i brak przejrzystości umożliwia przeprowadzanie podejrzanych transakcji.
Komisja nie wskazała jeszcze jaką formę organizacyjną mogłaby przyjąć proponowana instytucja, jednakże zaznaczono, że powinna być wyposażona w silne uprawnienia, a przestępstwa związane z praniem pieniędzy mogłyby być ścigane przez Prokuraturę Europejską (EPPO), co z pewnością przyczyniło by się do wzmocnienia siły oddziaływania nowej instytucji.