JustComply o ISO 37301
ISO Compliance: W jaki sposób podejść do wdrożenia ISO Compliance?
Niniejszy artykuł jest kontynuacją cyklu, w którym przedstawiamy podstawowe informacje o opublikowanej w kwietniu normie ISO 37301. Z pierwszego artykułu, do przeczytania którego gorąco zachęcamy, dowiedzieli się Państwo o zaletach wdrożenia i możliwości certyfikacji ISO 37301 w każdego typu organizacji.
Dzisiaj analizie poddamy samą normę ISO 37301:2021 oraz wskażemy główne zmiany w stosunku do ISO 19600:2014. Oczywiście najważniejszą modyfikacją jest to, że jako norma podlegająca certyfikacji ISO 37301 określa wymagania dotyczące systemu zarządzania zgodnością, a nie tylko wytyczne, jak to miało miejsce w przypadku ISO 19600.
Dokument ISO 37301 jest zgodny z wymaganiami ISO dotyczącymi zharmonizowanej struktury norm dotyczących systemów zarządzania. Przewiduje więc podział na 10 następujących rozdziałów:
Dodatkowo do normy dodano załącznik, zawierający wskazówki dotyczące rodzajów działań, które organizacja może podjąć przy wdrażaniu odpowiedniego dla niej systemu zarządzania zgodnością. W rzeczywistości więc budowa normy ISO 37301 nie różni się znacznie od ISO 19600, która również podzielona jest na 10 rozdziałów, a wskazówki zamiast w załączniku znajdują się treści samego dokumentu.
Model systemu zarządzania zgodnością podobnie jak większość standardów ISO, jest oparty na Cyklu Deminga, którego podstawą jest opracowanie planu działań (Plan). Po wykonaniu (Do) zaplanowanych działań należy sprawdzić (Check) uzyskane rezultaty. Jeżeli rezultaty są pozytywne należy zaplanowane zmiany wprowadzić na stałe (Act) do procesu i ciągle szukać możliwości ich doskonalenia. Powyższe oznacza, że firma decydując się na wdrożenie systemu compliance musi ciągle pracować nad jego polepszeniem i jak najlepszym dostosowaniem go do potrzeb organizacji.
Sama norma ISO 37301 odpowiada na pytanie jak krok po kroku powinno przebiegać wdrożenie skutecznego systemu zarządzania zgodnością wewnątrz organizacji. Zaczynając od szczegółowej analizy otoczenia przedsiębiorcy, poprzez odpowiednie umiejscowienie jednostki compliance w strukturze firmy i zwrócenie uwagi na rolę i obowiązki kadry kierowniczej na każdym etapie wdrażania systemu compliance, zapewnienie odpowiednich zasobów finansowych i kadrowych, regularne szkolenia i podnoszenie kwalifikacji, ustalenie sposobów dokumentowania informacji, wprowadzenie procedur i odpowiednich mechanizmów kontroli, kończąc na szeregu czynności mających na celu ciągłe doskonalenie systemu m.in. poprzez ciągły monitoring, rejestrowanie działań i sporządzanie cyklicznych raportów oraz stworzenie systemu zgłaszania nieprawidłowości.
Zarówno wymagania, jak i wskazówki zawarte w normie ISO 37301 są adaptowalne, a ich wdrażanie różnić będzie się w zależności od rozmiaru, charakteru i złożoności działalności danej organizacji. Dlatego tak ważne jest, aby przed przystąpieniem do wdrażania systemu compliance firma/organizacja ustaliła cele jakie chce osiągnąć w poszczególnych obszarach zgodności.
Jeśli są Państwo zainteresowani tematyką wdrażania compliance, wdrażania ISO Compliance zachęcamy do kontaktu: biuro@justcomply.pl. Nasi specjaliści compliance chętnie Państwu pomogą zarówno w ustaleniu zakresu wdrożenia, wdrożeniu oraz w audycie (weryfikacji) funkcjonującego systemu compliance, a także przeprowadzą praktyczne warsztaty z zakresu compliance.
Zachęcamy Państwa do śledzenia kolejnych artykułów cyklu oraz wzięcia udziału w szkoleniu, które JustComply wraz z Akademią Compliance zorganizuje już w dniach 9 -10 czerwca 2021r.
Link do wydarzenia:
W trakcie szkolenia w kompleksowy i praktyczny sposób omówione zostaną zasady wdrażania systemu compliance na podstawie ISO 37301.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące szkolenia, jego zakresu, prosimy kierować je na biuro@justcomply.pl, na wszystkie odpowiemy !