Definicja compliance
Compliance, czyli zapewnienie zgodności, to zapewnienie przestrzegania przepisów prawa, regulacji wewnętrznych oraz standardów rynkowych, odpowiednio poprzez funkcję kontroli oraz zarządzanie ryzykiem braku zgodności.
Proces zarządzania ryzykiem braku zgodności realizowany jest poprzez identyfikację, ocenę, kontrolę i monitorowanie ryzyka braku zgodności działalności Klienta z przepisami prawa, regulacjami wewnętrznymi i standardami rynkowymi oraz raportowanie w tym zakresie.
Wdrażanie compliance
Założenia systemu compliance konstruujemy w oparciu o analizę działalności biznesowych, celów operacyjnych oraz dokumentacji wewnętrznej Klienta. Wyniki takiej analizy pozwalają na przygotowanie kompleksowej macierzy compliance i wdrożenie w firmie optymalnego systemu compliance dostosowanego do specyfiki branży oraz skali działalności (optymalizacja kosztowa).
Posiadamy własną metodologię przeprowadzania wdrożeń systemów compliance, na którą składają się następujące etapy:
Etap I – Analiza stanu faktycznego Klienta,
Etap II – Opracowanie mapy ryzyka,
Etap III – Opracowanie regulacji wewnętrznych compliance,
Etap IV – Audyt skuteczności systemu compliance.
Doradztwo compliance
Zapewniamy profesjonalną pomoc firmom w zmieniającym się otoczeniu prawnym.
Wspieramy zarządy, rady nadzorcze i komitety w podejmowaniu wymaganych czynności związanych z zapewnieniem zgodności, m.in. w opracowaniu sprawozdań i raportów.
Pomagamy w zakresie wdrożenia zasad ładu korporacyjnego oraz dobrych praktyk spółek notowanych.
Wspieramy Klientów w kontaktach z regulatorami w zakresie:
Wspieramy Klientów w rekrutacji pracowników compliance oraz przygotowujemy pracowników Klienta do pełnienia funkcji compliance (compliance officer, inspektor nadzoru, audytor, risk manager, specjalista ds. zarządzania ryzykiem).
Doradzamy w sytuacjach kryzysowych, dotyczących działania zgodnie z przepisami prawa i regulacjami obowiązującymi w organizacji Klienta.
Oferujemy wsparcie w zakresie wdrażania „soft law” w zakresie wytycznych, rekomendacji i zaleceń wydanych przez organy nadzoru – KNF, UOKiK, UODO, ESMA.
Wdrażanie compliance zgodnie z ISO 37301 Kolejna odsłona ISO Compliance, w której przybliżamy wszystkim zainteresowanym normę ISO 37301. W dzisiejszej, trzeciej części cyklu, skupimy się na krótkim omówieniu aspektów dotyczących wdrażania compliance. Przypomnijmy, że norma ISO 37301 jest zgodna z wymaganiami ISO dotyczącymi zharmonizowanej struktury norm dotyczących systemów zarządzania i składa się z 10 rozdziałów […]
Zarządzanie ryzykiem – nowe wymogi dla rynku kapitałowego. Już 26 czerwca 2021r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wymogów ostrożnościowych dla firm inwestycyjnych oraz zmieniające rozporządzenia (UE) nr 575/2013, (UE) nr 600/2014 i (UE) nr 1093/2010. Rozporządzenie IFR dotyczy firm inwestycyjnych, a na polskim rynku będzie miało zastosowanie do domów maklerskich, […]
JustComply o ISO 37301 ISO Compliance: W jaki sposób podejść do wdrożenia ISO Compliance? Niniejszy artykuł jest kontynuacją cyklu, w którym przedstawiamy podstawowe informacje o opublikowanej w kwietniu normie ISO 37301. Z pierwszego artykułu, do przeczytania którego gorąco zachęcamy, dowiedzieli się Państwo o zaletach wdrożenia i możliwości certyfikacji ISO 37301 w każdego typu organizacji. Dzisiaj […]