Najnowszy projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych wzbudza wiele emocji. Jednym z powodów, dla których konieczne były zmiany w dotychczasowych przepisach, była niewielka ilość wyroków, jakie sądy mogły wydać na podstawie poprzednich przepisów. Przyczyny tego stanu rzeczy można dopatrywać się nieskuteczności przepisów. Co się może zmienić w stosunku do poprzedniej ustawy?
Za co ponosi się odpowiedzialność zbiorową?
Przede wszystkim bardzo zwiększa się obszar działań uznanych za czyn zabroniony. Według tego, co znajduje się w obecnym projekcie ustawy, przedsiębiorca będzie ponosić odpowiedzialność za popełnienie czynu zabronionego, jaki jest związany z działalnością gospodarczą. Dotyczy to zarówno sytuacji, kiedy do czynów dochodzi wskutek celowego działania, jak i przez brak ostrożności i nieuwagę. Jest to jeden z tych przykładów, kiedy firma może ponieść konsekwencje za brak znajomości przepisów.
Istotnym zapisem jest ten dotyczący odpowiedzialności firm za brak wdrożenia rozwiązań, które mają zapobiegać czynom zabronionym. Firmy są zobowiązane do stworzenia systemu wewnętrznych procedur, jakie obowiązują przy popełnieniu czynu zabronionego i wyznaczenie osoby, która będzie sprawować pieczę nad tym, czy prawo jest przestrzegane.
Konsekwencje złamania przepisów
Jeśli w ramach organizacji pojawią się uchybienia na płaszczyznach wymienionych powyżej, narażają się na dotkliwe konsekwencje. Dotyczy to nie tylko sytuacji, kiedy do nadużycia dojdzie, ale także wtedy, kiedy nie jest dopracowany system mający im przeciwdziałać. Wśród konsekwencji wymienia się między innymi kilkunastokrotne podwyższenia górnej granicy kary pieniężnej, czy orzeczenie o likwidacji firmy. Dlatego też pierwszym krokiem powinien być kontakt z doświadczonymi prawnikami. Będą umieli zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości i pomogą stworzyć i wdrożyć w firmie skuteczny system prewencyjny zgodny z przepisami o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.