Jak pisaliśmy w artykule „AFI – alternatywny fundusz inwestycyjny zarządzany przez ASI szansą na nowy biznes?” nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych (dalej: ustawa o funduszach)[1] wprowadza nowy model prowadzenia działalności inwestycyjnej. Komunikat Komisji Nadzoru Finansowego z 24 maja 2017 r. dotyczący decyzji zakazującej spółce PIXEL VENTURE CAPITAL S.A. z siedzibą w Warszawie dalszego prowadzenia oferty publicznej akcji, wskazuje na zainteresowanie regulatora tym sektorem działalności inwestycyjnej podmiotów typu VC/PE.
Powodem ww. decyzji było rażące naruszenie prawa polegające na prowadzeniu przez spółkę PIXEL VENTURE CAPITAL S.A. działalności alternatywnej spółki inwestycyjnej z naruszeniem art. 70a ust. 2 ustawy o funduszach tj. bez wymaganego przez ustawę wpisu do rejestru zarządzających ASI.
Czym jest alternatywna spółka inwestycyjna (ASI) ?
Alternatywna spółka inwestycyjna (dalej: ASI) jest, obok funduszu inwestycyjnego zamkniętego i specjalistycznego funduszu inwestycyjnego, alternatywnym funduszem inwestycyjnym (dalej: AFI). Zgodnie z definicją określoną w art. 2 pkt 10a ustawy o funduszach AFI jest instytucją wspólnego inwestowania, której przedmiotem działalności, w tym w ramach wydzielonego subfunduszu, jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, niebędącą funduszem działającym zgodnie z prawem wspólnotowym regulującym zasady zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe. Z kolei ASI jest AFI, który może prowadzić działalność inwestycyjną w formie spółki kapitałowej, w tym spółki europejskiej, lub spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej, w których jedynym komplementariuszem jest spółka kapitałowa. Zgodnie z art. 8a ust. 3 ustawy o funduszach wyłącznym przedmiotem działalności ASI, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie, może być zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną.
Zarządzający alternatywną spółką inwestycyjną (ZASI)
Zarządzający ASI zarządza alternatywną spółką inwestycyjną, w tym co najmniej portfelem inwestycyjnym tej spółki oraz ryzykiem. Zgodnie z art. 8b ust. 2 ustawy o funduszach dopuszczalne są dwa modele zarządzania ASI.
Wewnętrznie zarządzającym ASI może być spółka kapitałowa, w tym spółka europejska będąca ASI. Wewnętrznie zarządzający może zarządzać wyłącznie daną spółką będącą ASI, czyli samym sobą. Z kolei zewnętrznie zarządzającym może być spółka kapitałowa będąca jedynym komplementariuszem spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej będącej ASI. Zewnętrznie zarządzający może zarządzać wieloma ASI.
Na podstawie art. 70a ust. 1 i 2 działalność w charakterze zarządzającego ASI może być wykonywana jedynie po uzyskaniu zezwolenia KNF na wykonywanie działalności przez zarządzającego ASI lub wpisu do rejestru zarządzających ASI.
Nie wymaga uzyskania zezwolenia, a jedynie wpisu do rejestru, zarządzający, który zarządza alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi, których łączna wartość aktywów nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 100 000 000 euro lub jeżeli ASI nie stosują dźwigni finansowej AFI i w których prawa uczestnictwa mogą być odkupione po co najmniej 5 latach od momentu ich nabycia – równowartości 500 000 000 euro.
Do dnia 4 czerwca 2017 r. podmioty, które w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych wykonują działalność w zakresie zbierania aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną i nie są funduszami inwestycyjnymi, są obowiązane dostosować działalność do przepisów ustawy. W celu kontynowania takiej działalności do tego czasu muszą złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności przez zarządzającego ASI lub o wpis do rejestru zarządzających ASI.
Zespół ekspertów JustComply posiada specjalistyczną wiedzę w zakresie alternatywnych funduszy inwestycyjnych, a w szczególności alternatywnych spółek inwestycyjnych. Posiadamy niezbędne doświadczenie w tworzeniu ASI. Doradzamy zainteresowanym podmiotom w zakresie postępowań przed Komisją Nadzoru Finansowego w zakresie uzyskania zgody lub wpisu do rejestru zarządzających ASI.
Autor: Karolina Pichit – młodszy specjalista ds. compliance
Opieka merytoryczna: Justyna Czekaj
[1] Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz.U. 2016 r. poz. 1996 z późn. zm.)